Koncept pripravovaného projektu: Inštitucionálna spolupráca Trnavského a Juhomoravského kraja

Názov projektu: Inovácia a rozvoj cez hranice: Stratégia a pilotné akcie pre udržateľnú spoluprácu Trnavského a Juhomoravského regiónu

1. Cieľ projektu

Cieľom projektu je vypracovanie a implementácia stratégie cezhraničnej spolupráce medzi Trnavským a Juhomoravským krajom so zameraním na zdieľanie osvedčených postupov, riešenie spoločných problémov a stimuláciu inovácií v oblasti udržateľného rozvoja, dopravy, kultúry a podnikania. Projekt bude zahŕňať analýzu spoločných výziev, návrh konkrétnych riešení a realizáciu pilotných akcií, ktoré posilnia vzájomnú spoluprácu a prinesú konkrétne pozitívne dopady pre obyvateľov oboch regiónov.

2. Spoločné problémy a ich riešenia

  • a. Dopravná infraštruktúra a dostupnosť
    • Problém: Oba regióny čelí výzvam v oblasti dopravnej infraštruktúry, najmä v oblasti prepojenia menších miest a obcí a preťaženia ciest v priebehu sezóny. Prepojenie medzi Trnavským a Juhomoravským krajom nie je dostatočne efektívne, čo komplikuje mobilitu obyvateľov a podnikateľov.
    • Riešenie: Vypracovanie plánu zlepšenia dopravného prepojenia, najmä v oblasti regionálnych ciest a železničnej dopravy. Možnosť vytvorenia cezhraničných "smart" autobusových liniek, zavedenie systému zdieľania bicyklov alebo carsharingu medzi mestami a obcami oboch regiónov. Posilnenie dopravy medzi významnými priemyselnými a turistickými centrami.
  • b. Ochrana životného prostredia a udržateľný rozvoj
    • Problém: S rastúcou urbanizáciou a priemyselným rozvojom je potrebné zabezpečiť ochranu životného prostredia, kvalitnú správu prírodných zdrojov a adaptáciu na klimatické zmeny.
    • Riešenie: Spoločný projekt na ochranu vodných zdrojov (napr. rieky Morava), výmena skúseností v oblasti odpadového hospodárstva a recyklácie. Rozvoj cezhraničných ekosystémov a posilnenie udržateľného poľnohospodárstva. Zavedenie spoločného systému monitorovania kvality ovzdušia a vody, s cieľom minimalizovať znečistenie z priemyselných a poľnohospodárskych aktivít.
  • c. Kultúra, turizmus a cezhraničné partnerstvá
    • Problém: Oba regióny majú bohaté kultúrne dedičstvo, ale ich potenciál v oblasti turizmu a kultúrnych výmen je nedostatočne využívaný. Chýbajú integrované cezhraničné iniciatívy a marketingové kampane, ktoré by podporili spoločné turistické trasy a projekty.
    • Riešenie: Vytvorenie spoločnej kultúrnej a turistickej stratégie, ktorá bude zahŕňať cezhraničné turistické trasy (napr. historické mestá, prírodné parky, vinárske oblasti). Podpora spoločných kultúrnych podujatí, festivalov a výstav, ktoré zdôraznia spoločné dedičstvo oboch regiónov. Spoločný marketing a propagácia cezhraničných destinácií.
  • d. Podpora malých a stredných podnikateľov
    • Problém: Malé a stredné podniky (MSP) v oboch regiónoch čelí výzvam v oblasti digitalizácie, inovácie a prístupu k financovaniu. Takisto existuje potreba vytvoriť lepšie prepojenie medzi podnikateľskými subjektmi na oboch stranách hranice.
    • Riešenie: Vytvorenie cezhraničného podnikateľského inkubátora, ktorý by poskytoval podporu MSP v oblasti digitalizácie, inovácie a internacionalizácie. Organizovanie podnikateľských fóra a pracovných stretnutí medzi podnikateľmi z oboch regiónov na výmenu skúseností a hľadanie nových obchodných príležitostí.

3. Stratégia spolupráce

  • a. Vypracovanie stratégie:
    • Prieskum a analýza: V prvotnej fáze bude vykonaný prieskum na zistenie aktuálnych problémov a potenciálu oboch regiónov. Tieto informácie poslúžia ako základ pre vypracovanie komplexnej stratégie.
    • Stanovenie cieľov a priorít: Na základe prieskumu budú stanovené konkrétne strategické ciele, ktoré sa zamerajú na rozvoj dopravy, podnikania, ochrany životného prostredia a kultúry.
    • Akčné plány: Pre každý identifikovaný problém bude vypracovaný akčný plán, ktorý bude obsahovať konkrétne kroky, harmonogram a zodpovedné organizácie.
  • b. Implementácia a monitorovanie:
    • Pilotné akcie: Po vypracovaní stratégie budú realizované pilotné akcie, ktoré budú testovať navrhované riešenia (napr. zlepšenie dopravného spojenia medzi Trnavou a Brnom, organizovanie cezhraničných kultúrnych podujatí).
    • Monitorovanie a hodnotenie: Každá pilotná akcia bude podliehať monitorovaniu a hodnoteniu v reálnom čase, aby sa zabezpečila efektívnosť a udržateľnosť projektu.

4. Pilotné akcie

  1. Pilotný projekt v oblasti dopravy: Testovanie novej cezhraničnej linky verejnej dopravy medzi Trnavou a Brnom (napr. rýchly autobus alebo vlak). Implementácia inteligentných dopravných systémov v mestách, ktoré umožnia efektívnejšie riadenie dopravy a minimalizovanie zápch.
  2. Pilotný projekt ochrany životného prostredia: Spoločné monitorovanie kvality ovzdušia a vody v regiónoch a vytvorenie cezhraničných ekosystémov ochrany prírody. Inštalácia monitorovacích staníc a vývoj aplikácie pre verejnosť na sledovanie environmentálnych faktorov.
  3. Pilotný projekt v oblasti turizmu: Vytvorenie cezhraničných turistických trás, ktoré prepoja historické a prírodné pamiatky oboch regiónov. Spoločná marketingová kampaň na propagáciu tejto trasy medzi slovenskými a českými turistami.

5. Partneri v projekte

Pre úspešnú realizáciu projektu je potrebné zapojiť širokú škálu inštitúcií a organizácií:

  1. Krajské samosprávy Trnavského a Juhomoravského kraja – Koordinácia a implementácia projektov na regionálnej úrovni.
  2. Ministerstvo dopravy a výstavby SR / Ministerstvo dopravy ČR – Pre koordináciu cezhraničných dopravných iniciatív a regulácií.
  3. Slovenská agentúra pre životné prostredie (SAŽP) / Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) – Pre koordináciu environmentálnych projektov a ochranu prírodného dedičstva.
  4. Podnikateľské inkubátory a komory (napr. Slovenská obchodná a priemyselná komora, Jihomoravské inovační centrum) – Pre podporu podnikateľského prostredia a inovácií.
  5. Kultúrne inštitúcie (napr. Slovenské národné múzeum, Jihomoravské muzeum Brno) – Pre podporu kultúrnych podujatí a výmeny medzi regiónmi.
  6. Akademická a výskumná sféra (napr. Trnavská univerzita, Masarykova univerzita v Brne) – Pre výskumné a analytické práce pri vypracovaní stratégie a pilotných akcií.
  7. Miestne neziskové organizácie a iniciatívy – Pre zapojenie komunity a občianskej spoločnosti do cezhraničnej spolupráce.

6. Očakávané výsledky a dopady

Projekt zabezpečí dlhodobé benefity prostredníctvom:

  • Posilneného partnerstva medzi inštitúciami oboch krajov, ktoré bude podložené formálnymi dohodami a memorandami.
  • Vytvorených manuálov a metodík, ktoré budú slúžiť ako trvalý zdroj pre úrady a vzdelávacích aktérov.
  • Zavedené platformy pre pravidelnú komunikáciu a zdieľanie najlepšej praxe medzi stakeholdrami.
  • Zvýšenia kompetencií úradníkov, pedagógov a občanov v oblasti cezhraničnej spolupráce a regionálneho rozvoja.
  • Integrácie projektu do dlhodobých stratégií rozvoja oboch krajov.
  • Podporovania vytvorených sietí spolupráce a ich využitia pre ďalšie iniciatívy.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram